Historia Szkoły Podstawowej w Czerniejowie

Po I wojnie światowej w Czerniejowie otwarto Szkołę Powszechną czteroklasową prowadzoną przez jednego nauczyciela. Okres ten był bardzo trudny: brak unormowań prawnych, braki w zakresie urządzeń szkolnych, braki podręczników, braki wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej. W okresie międzywojennym w czerniejowskiej szkole pracowali: Mieczysław Eliaszczuk, Helena Skaruchówna, Watrakiewicz Andrzej.

W 1944 roku została otworzona siedmioklasowa Publiczna Szkoła Powszechna. Budynek szkolny – częściowo zniszczony, po naprawieniu uszkodzeń umożliwiał rozpoczęcie zajęć szkolnych. W tych nowych warunkach jako pierwsza w czerniejowskiej szkole pracy w charakterze nauczyciela podjęła się Zofia Czarnocka.

Od września do 10 listopada 1945 roku była przerwa w pracy szkoły. 10 listopada 1945 roku obowiązki nauczyciela w czerniejowskiej szkole objął żołnierz Ludowego Wojska Polskiego – Józef Jażdżewski. W kronice tak oto wspomina pierwsze dni swojej pracy: „Wobec braku okien w głównej sali naukę prowadziłem w izbie mieszkalnej. Warunki pracy były ciężkie, ale po dłuższym pobycie na froncie wydały się odpoczynkiem. Ogólna liczba dzieci w szkole dochodziła do 60. Była to typowa jednoklasówka o 4 oddziałach uczących się na dwie zmiany.”

W 1946 roku rozpoczął się remont budynku szkolnego – za pieniądze lokalnej społeczności odremontowano budynek i ogrodzono plac szkolny. Józef Jażdżewski prowadził w dalszym ciągu prace budowlane mające na celu powiększenie budynku szkolnego. Rozbudowa szkoły trwała do końca kadencji p. Jażdżewskiego, który 01.09.1975 roku odszedł na emeryturę. Lata funkcjonowania placówki kierowanej przez p. Józefa Jażdżewskiego to mnogość prac społecznych na rzecz szkoły.

Obowiązki dyrektora SP w Czerniejowie od 01.09.1975 roku aż do sierpnia 1986r. pełniła p. Krystyna Winowiecka. Na lata te przypada rozkwit organizacji takich jak: ZHP, Spółdzielnia Uczniowska, TPD, PCK. Działał w tym czasie również Zespół Wokalno-Instrumentalny „Bąble”. Pani Krystyna Winowiecka za swoją sumienną, pełną poświęcenia pracę na rzecz dzieci i środowiska otrzymała tuż przed odejściem na emeryturę Złoty Krzyż Zasługi.

Od września 1986 roku dyrektorem szkoły był p. Dariusz Olszak, który funkcję tę pełnił do końca 1997r. Nowy dyrektor wspólnie z mieszkańcami Czerniejowa (w 1990 roku), przystąpił do rozbudowy szkoły. Wiele prac przy rozbudowie szkoły wykonano w czynie społecznym. Przy rozbudowie szkoły wykonano następujące inwestycje: wybudowano  salę gimnastyczną z zapleczem, oddano do użytku część administracyjną i sanitarną, szatnię oraz kotłownię.

W 1997 roku dyrektorem placówki została p. Violetta Olszak, w 2001 roku p. Teresa Wawryniuk a we wrześniu 2006 roku na to stanowisko została powołana p. Edyta Ośko.

Szkoła Podstawowa w Czerniejowie jako jedyna ze szkół na terenie gminy Kamień posiada 2 budynki. W nowym budynku odremontowanym za kadencji p. Dariusz Olszaka, mieści się sala gimnastyczna, pracownia informatyczna, czytelnia, biblioteka. W budynku tym uczą się uczniowie oddziału przedszkolnego i klasy I - IV. W tzw. starym budynku uczą się uczniowie kl. V - VIII oraz odział przedszkolny.  W budynku tym znajduje się również stołówka, część administracyjna, sala informatyczna.

Od roku  2012/2013 szkoła prowadzona jest przez  Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Czerniejów, Stowarzyszenie na rzecz Inicjatyw Lokalnych